Ajanvaraus

Tapahtumat

Kauppa

Kentänhoito tiedottaa

Alku kesä on ollut haastava greenien suhteen, jonka jokainen pelaaja on varmasti havainnut pelatessaan. Kevään ja kesäkuun aikana olemme tehneet kaiken mahdollisen hoitaaksemme ongelman jääpoltteen jälkien korjaamiseksi. Viimeisimmäksi 23.-24.6. ilmastointi 8 mm:n tapeilla. Hiekotusta ei kyetty saman aikaisesti tekemään ilmojen epävakaisuuden ja kosteuden vuoksi. Näitä tietoja päivitetään kotisivuille kentänhoito osioon, josta voitte seurata tapahtumia.

Klubilla on palautelaatikko, johon pelaajat ovat voineet jättää risuja ja kiitoksia kenttätoimikunnalle. Nimellisten palautteiden kesken arvotaan heinäkuun lopussa vielä päättämätön palkinto. Tähän mennessä tulleisiin palautteisiin olemme reagoineet ja kiitämme niistä.

Kentän pelattavuudesta on tullut ja varmasti tulee keskustelua pitkin kautta. Bunkkereiden kunto ja hiekka on ollut yhtenä puheenaiheena useamman vuoden. Pyrkimyksenä on, että kauden aikana käydään ensin greenibunkkerit talkoilla läpi. 1. väylän bunkkeri ja 9. väyläbunkkeri käsiteltiin viime vuonna. Nyt alkukesästä on 8. väylän greenibunkkerit kunnostettu ja 7. väylän takabunkkeri. Tarkoituksena jatkaa 7. etubunkkeri ja 4. greenibunkkeri jne.

Kentällä olevat hoitamattomat alueet ja raffit puhuttavat pelaajien keskuudessa sekä palautteen muodossa kenttätoimikuntaa. Alkukesän aikana on käyty keskusteluja Bernerin sekä golfliiton edustajan kanssa kenttien monimuotoisuudesta ja näkemys on, että ruoho/keto alueita on hyvä olla kentillä. Tämän vuoksi ei olla ajettu kenttäaluetta kauttaaltaan lyhyeksi. Hoitamattomat alueet on yhdessä katsottu ja päätetty keväisin kenttätoimikunnassa. 2. väylän tiiauksen edessä kasvaa kukka, jota pyritään suojelemaan Ely-keskuksen toiveiden mukaisesti ja on sen vuoksi jätetty leikkaamatta. Raffien ja semiraffien pituus on määritelty kenttätoimikunnassa vuosittain. Väylät on pidetty siisteinä ja selvärajaisina, jotta pelaajien on helpompi ja turvallisempi pelata väylille sekä liikkua kentällä. Pallon mennessä pidemmille ruohoalueille, jos ei esteessä, pallon etsintäaika on sääntöjen mukaan kolme minuuttia. Kenttä pelataan sellaisena, kuin se on.


4. väylän turvallisuudesta on puhuttu ja kellon soitosta. Uusimme heinäkuun aikana väylältä poistumisilmoituslaitteet. Siirrymme elektroniseen järjestelmään. Tästä tiedotetaan, kun valmistuu.


Paviljongin ympäristössä tapahtuu myös muutoksia. Tehdään avoterassi paviljongin kylkeen 1. tiiauksen puolelle.


Kentän yleisilmettä kohotetaan ja siistitään heinäkuun alussa, kun OP-kesämiehet tulevat kahdeksi viikoksi töihin. Maalataan tiiausten penkit, väylien mittatikut, rangen mittataulut ym.. Puhdistetaan siirtymäreitit sekä hankitaan tuhkakuppeja tiiauksiin, joihin voi laittaa tumpit ja nikotiinipussit.


Hyvää kesää 2025 toivottaen!
Kari Puodinketo, kenttätoimikunnan puolesta!